Moment de bilanţ la Ministerul de Externe. Adrian Cioroianu a avut miercuri întâlnirea de sfârşit de an cu presa. Ministrul a venit însoţit de partenera sa de viaţă, soprana Alexandra Coman, şi le-a făcut jurnaliştilor câteva mărturisiri.

Adrian Cioroianu şi-a exprimat speranţa că jurnaliştii nu se vor simţi niciodată încorsetaţi în relaţia cu Ministerul de Externe. Asta, pentru că a simţit pe pielea lui ce înseamnă să trăieşti într-un spaţiu modest.

Ministrul de Externe a calificat anul 2007 drept unul interesant, provocator, dar şi cu evoluţii surprinzătoare în relaţia cu Republica Moldova. Şi le-a mulţumit ziariştilor că au prezentat activitatea externă a României cu părţile ei bune, dar şi cu cele rele.

Cioroianu le-a făcut şi o altă mărturisire jurnaliştilor la sfârşit de an: "Uneori v-am simţit lipsa. Alteori mi-ar fi plăcut să lipsiţi".

Ministrul de Externe, Adrian Cioroianu, a fost criticat dur atât de presă, cât şi de preşedintele statului pentru gafele sale, printre care se numără declaraţiile privind trimiterea infractorilor în deşert ori conversaţia prietenoasă cu interlopul Costică Argint, într-o vizită oficială în Italia.