Ultimile derby-uri dintre Steaua şi Dinamo au fost marcate de incidente între cele două galerii. În urmă cu 10 ani, dinamoviştii au mers până acolo încât au dat foc Peluzei Sud, iar acum sărbătoresc în fiecare an incendierea. În urmă cu doi ani, jandarmii au folosit gaze lacrimogene şi chiar gloanţe de cauciuc pentru a-i potoli pe fanii stelişti.

Pe 10 mai 1997, suporterii echipei Dinamo au ars peluza în Ghencea la meciul câştigat de Steaua cu 3 la 1. În semn de protest faţă de evoluţia echipei, fanii dinamovişti au părăsit stadionul cu 20 de minute înainte de final.

La derby-ul din urmă cu doi ani suporterii celor două echipe s-au bătut în afara stadionului, dar şi în interior au existat incidente grave. În timpul meciului, mai mulţi fani ai steliştilor s-au luat la bătaie cu forţele de ordine, iar jandarmii au folosit gaze lacrimogene şi gloanţe de cauciuc. Violenţele au continuat şi după meci, pe străzile din jurul stadionului din Ştefan cel Mare.

La meciul direct din sezonul trecut, un operator TV a fost atacat cu sălbăticie de un stelist, iar mai mulţi suporterii ai echipei din Ghencea s-au bătut între ei la tribuna zero.