Maximele istorice atinse de barilul de petrol pe pieţele internaţionale obligă firmele să majoreze preţurile carburanţilor. După ce săptămâna trecută, Petrom a majorat tarifele cu 6 bani, preţurile în benzinăriile Lukoil vor creşte de luni cu aproximativ 6 bani. Bezinarii particulari estimează că până la sfârşitul anului majorarea va fi de 15%.
După ce barilul a depăşit 96 de dolari pe baril, ieri preţul petrolului a fost de doar 92 de dolari. Deşi costul ţiţeiului este în scădere, analiştii economici sunt de părere că acest trend nu va continua multă vreme.
"Se vorbeşte în continuare de o posibilă creştere a preţului ţiţeiului din diverse motive. Fie stocurile Statelor Unite ale Americii, fie starea de conflict dintre Turcia şi nordul Iralkului", a declarat Constantin Rudniţchi, analist economic.
Valorile istorice atinse de barilul de petrol au afectat şi piaţa din România. Companiile scumpesc, rând pe rând, carburanţii.
"Noi am primit deja decizia să majorăm preţurile undeva la 6 bani la litru, la pompă, la benzină şi la motorină. deja rezervele pe carburant la un preţ mic s-au epuizat şi acum uzina ne dă la un preţ în conformitate cu preţurile internaţionale", a spus Constantin Tampiza, director Lukoil România.
Şi benzinarii particulari vorbesc de scumpiri. "Dacă preţul pe baril se va menţine între 90 şi 100 de dolari până la sfârşitul anului, vom avea preţuri minime de 3.7 - 3,8 pe litru", a spus Ion Tache, preşedinte ABPR.
Potrivit specialiştilor, majorarea preţurilor va genera scumpirea bunurilor de consum şi a serviciilor.
Preţurile carburanţilor se majorează mâine la benzinăriile Lukoil
Vineri, 02 Noiembrie 2007 17:03
Ultimul update: 2 Noiembrie 2007 17:03
Ultimul update: 2 Noiembrie 2007 17:03
| Vot: |
0
|
| Foto (1) | |
Sursa: Realitatea TV
Pe aceeasi tema
- Rusia va majora la un nivel record taxele impuse exporturilor de petrol
Joi, 01 Noiembrie 2007 16:28 - Constantin Tampiza: Piaţa petrolului se apropie de un punct culminant
Joi, 01 Noiembrie 2007 16:26 - Toate scenariile sprijină ideea unui baril de petrol tranzacţionat la 100 de dolari
Miercuri, 31 Octombrie 2007 09:52
Comentariile cititorilor


|
Alte ştiri din aceeaşi secţiune
Guvernul Privat despre "Primul Siloz": Unde sunt normele, garanţiile şi acreditările?
Joi, 09 Iulie 2009 21:42"Care sunt normele, garanţiile şi depozitele acreditate?", întreabă operatorii din agricultură, avertizând că, în lipsa lor, "Primul Siloz" se poate transforma dintr-un program bun într-o nouă oportunitate de fraudă.
Topul datornicilor "toxici" vânduţi de cea mai mare bancă
Joi, 09 Iulie 2009 21:26Cei mai mari datornici transferaţi de pe bilanţul BCR, cea mai mare bancă după active, sunt atât oameni de afaceri cât şi foşti funcţionari guvernamentali, de pe listă nelipsind nici regele rromilor Florea Cioabă.
Leul stagnează la cursul de referinţă de 4,2152 lei/euro
Joi, 09 Iulie 2009 13:44Moneda naţională s-a apreciat nesemnificativ la cursul de referinţă afişat astăzi de BNR, până la 4,2152 lei/euro, de la nivelul din şedinţa precedentă, de 4,2170 lei/euro.
Importurile au scăzut în luna iunie cu 44,2% faţă de iunie 2008
Joi, 09 Iulie 2009 06:43Scădere record a importurilor în luna iunie. Pieţei importurilor a scăzut cu aproape jumătate faţă de anul trecut, cea mai mare cădere din 2000 şi până în prezent, potrivit Agenţiei Naţionale a exportatorilor şi...
Cele mai CITITE din Economie
- Avantajele şi dezavantajele programului "Prima casă" (4083)
- Primul credit prin programul "Prima casă" a fost acordat miercuri. La semnarea contractului a participat şi premierul Emil Boc (3837)
- "Garsonieră cu grădină", primul proiect gândit după "Prima Casă" (2260)
- Apartamente noi pentru "Prima Casă" (2181)
- Peste 10.000 de autoturisme s-au întors în parcările firmelor de leasing (1973)
Cele mai VOTATE din Economie
- Programul "Prima casă" există doar pe hârtie. Funcţionarii băncilor nu ştiu prea multe despre trâmbiţatul proiect - VEZI REPORTAJ CU CAMERA ASCUNSĂ (3,88/5)
- Comisia Europeană verifică dacă programul Prima Casă respectă regulile UE privind concurenţa (3,88/5)
- ADVERTORIAL: Cunoşti un om mare? (3,88/5)
- Adriean Videanu: Nu cred că România va atinge un derapaj economic de -8% (3,56/5)
- Emil Boc: Peste 2.100 de proiecte europene în cuantum de peste 3 miliarde euro au fost arobate până la 30 iunie 2009 (3,32/5)
Cele mai COMENTATE din Economie
- Primul credit prin programul "Prima casă" a fost acordat miercuri. La semnarea contractului a participat şi premierul Emil Boc (43)
- Adriean Videanu: Nu cred că România va atinge un derapaj economic de -8% (26)
- Avantajele şi dezavantajele programului "Prima casă" (23)
- Emil Boc: Peste 2.100 de proiecte europene în cuantum de peste 3 miliarde euro au fost arobate până la 30 iunie 2009 (9)
- Programul "Prima casă" există doar pe hârtie. Funcţionarii băncilor nu ştiu prea multe despre trâmbiţatul proiect - VEZI REPORTAJ CU CAMERA ASCUNSĂ (7)
Cele mai importante stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
- Emil Boc: Voi demite orice ministru pentru care Camera, Senatul sau preşedintele cer urmărirea penală
- Cătălin Tolontan: Astăzi (n.r. - joi) am aflat că Monica Iacob Ridzi a fost acuzată pe drept de către statul român de delapidare de fonduri
- Crin Antonescu: Pentru mine, o finală Geoană-Băsescu nu are sens, pentru că e o afacere de familie
- Emil Boc către Andreea Creţulescu: Citiţi legea, pentru numele lui Dumnezeu!
- Scandalul Ridzi a izbucnit după ce presa a dezvăluit sumele mari plătite pentru organizarea Zilei Tineretului
- Monica Iacob-Ridzi va demisiona după un raport nefavorabil al Comisiei, susţin unii democrat-liberali
Cele mai recente stiri
Realitatea.net
Realitatea.net
- Răzvan Vintilescu: De ce bat clopotele, Abramburica?
- Cristian Teodorescu: Favoritul Licuriciului pentru România ne ştie din familie
- Cătălin Tolontan: Un pas mic pentru sport, un pas mare pentru adevăr
- Mircea Dinescu: O pană liberală
- Stelian Tănase: Shakespeare ca amendă
- Cristian Tudor Popescu: O fosilă vie ridzicolă
Campanii REALITATEA »
|
|
|
|
|
|
|
|

| mai multe
| Romania | 09.07 | 10.07 |
| Timişoara | 30 °C | 30 °C |
| Arad | 30 °C | 27 °C |
| Bacău | 28 °C | 24 °C |
| Braşov | 25 °C | 29 °C |
| Cluj Napoca | 27 °C | 29 °C |
| Constanţa | 29 °C | 25 °C |
Urmăreşte indicii FOREX pe tmctv.ro
Paritate: 1 EUR = 1,3986 USD
| 1 EUR | 4,2152 RON |
| 1 USD | 3,0138 RON |
| 1 GBP | 4,8866 RON |
| 1 CHF | 2,7858 RON |
| 100 HUF | 1,5305 RON |
| 100 JPY | 3,2349 RON |
| 1 BGN | 2,1553 RON |
Arhiva articole
Home |
Politică |
Actualitate |
Sport |
Economie |
IT & Ştiinţă |
Bulevard |
Divertisment |
Revista presei |
Vremea |
Multimedia


















Aboneaza-te la tag-urile:

Feed
