Profesoară de engleză în timpul orei, măturătoare în timpul pauzei. În şcoala din satul Telec, judeţul Neamţ, profesoara de engleză este chiar femeia de serviciu. Pentru că nu îi ajungea salariul de măturătoare, femeia n-a stat pe gânduri când a aflat că în şcoală e liberă o jumătate de catedră la limba engleză. A mers la inspectorat, a dat examen, iar acum e dascăl în toată regula. VEZI AICI MATERIALUL VIDEO.

Femeia de serviciu nu a debutat la catedră în acest an. În 2004 a mai lucrat ca suplinitoare de limba română. A pierdut apoi postul în dauna unui titular, dar a rămas în şcoală ca măturătoare. În această vară a avut iar ocazia să revină la catedră, pentru o jumătate de normă de limba engleză. Dar nu a renunţat nici la ştersul prafului.

"Eu încerc să muncesc, sper să nu mi se pună piedici, mie îmi place şi nu-mi e ruşine de munca de jos. În plus, îmi place să lucrez cu copiii, i-am iubit intotdeauna", spune Rodica Sandu, proaspăta profesoară de engleză.

Femeia de serviciu recunoaşte că, în experienţa didactică, i-a fost greu să treacă de la lecţiile de limba română la cele de engleză. Profesoara e apreciată de colegi. Mai întâi pentru că a avut curajul să treacă de la mătură la catedra de română. Iar acum pentru că deşi predă engleza, nu-i e ruşine să şteargă praful după alţii.

Femeia speră să-şi păstreze postul de profesoară şi anul viitor. Trebuie însă ca niciun titular să nu candideze pe postul ei vara viitoare.